pres
18 بهمن 1401 - 11:08

کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی استان کردستان به ۷۰ روز

رئیس کل دادگستری کردستان از کاهش متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی در استان به ۷۰روز خبر داد و گفت: در د۱۰ ماهه امسال خبرداد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج ، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین حسینی صبح امروز در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه که در دادگستری استان کردستان برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و تبریک دهه مبارک فجر اظهار داشت: تعامل با خبرنگاران یکی از سیاست‌های ابلاغی قوه قضائیه است.

وی انعکاس صحیح اخبار، اقدامات و دستاوردهای دستگاه قضایی را جزو انتظارات از اصحاب رسانه استان دانست و گفت: قوه قضائیه یکی از قوا و ارکان سه گانه نظام بوده که بر پایه اصل 156 قانون اساسی یک قوه مستقل، پشتیبان حقوقی افراد و اجتماع و مسئول تحقق و اجرای عدالت است.

رئیس کل دادگستری استان کردستان رسیدگی به شکایات مردمی، اجرای حقوق عامه، نظارت برحسن اجرای قوانین، کشف جرم و مجرمان در حدود قانون و اقدامات مناسب جهت پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان را جزو وظایف دستگاه قضایی عنوان و تصریح کرد: این رسالت توسط 9 رکن از جمله دادسراها، دادگاه‌ها، دیوان عالی کشور دیوان عدالت اداری سازمان بازرسی کل کشور سازمان قضایی نیروهای مسلح و سازمان زندانها و تربیتی و سازمان ثبت و اسناد و پزشکی قانونی اجرایی می شود.

وی به تفاوت شکل و ماهیت نظام و دستگاه قضایی قبل و بعد انقلاب اشاره کرد و افزود: تفاوت شکلی به این معناست که قبل از انقلاب، دستگاه قضا کشور زیرمجموعه وزارت دادگستری بود اما بعد از انقلاب این‌ مجوعه مستقل و وزارت دادگستری صرفا یک رابط بین دولت و قوه قضائیه شد.

حسینی تفاوت ماهویی دستگاه قضایی قبل و انقلاب را این‌گونه تشریح و بیان کرد: قبل از انقلاب قوانین جزایی و غیره فاصله زیادی با آموزه‌های دینی و موازین شرعی داشت اما پس از انقلاب با بازنگری، ریشه، منشا و مبدا قوانین در راستای موازین شرعی قرار گرفت.

وی تدوین سند تحول و تعالی دستگاه قضائی همزمان با بیانیه گام دوم انقلاب پس از انقلاب را نقطه عطفی دانست و اظهار کرد: اقدامات خوبی در این راستا انجام شده که در ده ماهه ابتدایی سال گذشته 355هزار پرونده وارد دادگستری و شوراهای حل اختلاف استان شده  اما 370هزار پرونده رسیدگی شد.

رئیس کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه در ده ماهه نخست امسال 378هزار وارد دادگستری و شوراهای حل اختلاف استان شده که 380هزار پرونده رسیدگی و مختومه شد، خاطرنشان کرد: در سال جاری با تلاش جهادی و ایثارگرانه همکاران 10هزار پرونده بیشتر رسیدگی و مختومه شده که جای قدردانی دارد.

خدمت‌رسانی در دستگاه قضایی کردستان تعطیل‌بردار نیست

وی با بیان اینکه خدمت‌رسانی در دستگاه قضایی در هیچ شرایطی حتی برف و تعطیلی‌های اخیر در استان تعطیل‌بردار نیست، ادامه داد: کاهش متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌های کیفری و حقوقی در سال گذشته 101روز بوده اما در امسال به 72روز رسیده که بیانگر کاهش 30درصدی است.

رئیس کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه در سال گذشته 90.6درصد از ابلاغ‌ها الکترونیکی بوده که امسال به 94.4درصد رسیده و هدفمان همان تحقق صددرصدی است؟ک عنوان کرد: در طول این مدت در حوزه مجازات جایگزین از 6درصد به 10درصد رسیده است.

10 جرم برتر کیفری و حقوقی در کردستان

وی  "سرقت، توهین به اشخاص، ضرب و جرح، تخریب، تهدید، کلاهبرداری، تصادفات، افترا، رانندگی بدون گواهینامه و تحصیل مال از طریق نامشروع را 10 جرم برتر کیفری در استان عنوان کرد که بیشترین آمار پرونده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

حسینی ابراز داشت: "مطالبه وجه، اعسار از پرداخت هزینه دادرسی، مطالبه وجه بابت چک و سفته، مطالبه خسارت، ابطال سند رسمی، تامین خواسته، اثبات مالکیت و طلاق توافقی" نیز جزو 9دعوای کیفری برتر استان بوده که بیشترین آمار پرونده‌های حقوقی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی از تشکیل کمیته‌های "اتقان آرا و آسیب‌شناسی، مشورتی و پرونده‌های خاص" در استان خبر داد و افزود: در این کمیته‌ها آسیب‌شناسی‌های لازم انجام و هدفمان کیفیت‌بخشی آرا است.

رفع 890هکتار اراضی به ارزش 275میلیارد تومان

رئیس کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه در 10 ماهه امسال 890هکتار از اراضی استان به ارزش 275میلیارد تومان رفع تصرف شده است، عنوان کرد: "ورود و پیشگیری و مقابله با سرقت، تصادقات درون شهری و برون شهری، جذب 2600نفر به‌عنوان دیده‌بان پیشگیری و دریاقت گزارشات مردمی، ورود در حوزه بنگاه‌های املاک و خودرو، تشکیل کارگروه فرهنگی و اجتماعی کنترل خشونت، تشکیل جلسات کیس‌محور کمک به رفع مشکلات کودکان کار، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با پارک علم و فناوری، تشکیل کارگروه حمایت قضایی از تولید دانش‌بنیان و ساماندهی مشکل حوزه ترافیک" از دیگر اقدامات همکارانم در استان بوده که توفیقات خوبی حاصل شده است.

وی ارجاع پرونده‌های تصادفات جرحی به شورای حل اختلاف استان به‌جای دادسرا اقدامی به‌جا دانست و گفت: پس از ارجاع پرونده‌ها به شورا، رسیدگی آغاز و در همان شورا تعیین تکلیف می‌شود که نتایج خوبی در راستای کاهش ورودی به دادسراها داشته است.

9پرونده قتل عمد منجر به سازش شد

حسینی از ساماندهی داوران و میانجی‌گری، تشکیل جلسات و کارگاه‌های آموزشی و شناسایی و صدور احکام 2هزار نفر از صلح‌یاران خبر داد و اعلام کرد:  در دهه ماه نخست امسال 900پرونده به این صلح‌یاران در کردستان ارجاع شده که از این تعداد 500پرونده منجر به صلح و سازش شده است. در طول این مدت نیز 9فقره پرونده قتل عمد نیز منجر به سازش شده است.

وی با اشاره به اینکه از 34درصد پرونده‌های صلح و سازش ارجاعی به شوراهای حل اختلاف در استان، امسال به 37درصد رسیده است، اظهار داشت: ارزش سه فقره پرونده اختلافات مالی در شوراهای حل اختلاف کردستان 14.5میلیارد تومان بوده است.

رئیس کل دادگستری استان کردستان تعداد درخواست‌های ثبت شده واحدهای تولیدی دارای مشکل را 47مورد عنوان کرد و افزود: از 35پرونده تشکیل شده، 25پرونده رفع و مختومه شده است.

وی بیان کرد: یکی از ایرادات واحدهای تولیدی را مشکلات مالی و ورشکستگی، و ایجاد مشکل با دستگاه‌های اجرایی و بانکی اختلاف با بانک‌ها بیشترین ایرادات این حوزه است.

صدور سند مالکیت برای 226هزار و373هکتار زمین کشاورزی

حسینی عدم صدور سند برای اراضی کشاورزی را دلیل اختلافات مابین کشاورزان دانست و تصریح کرد: یکی از سیاست‌های محوری دستگاه قضا تثبیت و صدور اسناد مالکیت کشاورری است که در همین راستا در ده ماهه ابتدایی سال گذشته 2هزار و 566قطعه با مساحت 14هزار و 895هکتار انجام شده که امسال به 6هزار و 662قطعه با مساحت 226هزار و 373هکتار رسیده که رشد 1420درصدی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در مجوع در دهه ماه ابتدایی امسال 30هزار و 784مورد دیدار مردمی مسئولان قضایی استان با مردم انجام شده است، یادآور شد: ساماندهی و هوشمندسازی رسیدگی به درخواست‌های مردمی در دفتر ارتباطات مردمی قوه از دیگر اقدامات همکارانم بوده که دیگر افراد برای رسیدگی و پیگیری درخواست‌های خود، نیازی به حضور نداشته و کارها از طریق سامانه دنبال می‌‌شود.

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان درباره دستور و عفو گسترده محکومان و دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر توسط رهبر معظم انقلاب گفت : از همان لحظه صدور فرمان بلافاصله کمیته‌های تخصصی مربوطه در تمام شهرستان‌ها تشکیل و رسیدگی به پرونده‌ها حول محور این عفو آغاز شد. وجه تمایز این عفو این است که علاوه بر محکومان شامل حال متهمان که پرونده آنان نیز در جریان رسیدگی بوده، می‌شود.

انتهای پیام/481/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1024241